#63. ЛІКАР-ПСИХОЛОГ

Завдання та обов’язки. Керується законодавством України про охорону здоров’я та нормативно-правовими актами, що визначають діяльність органів управління і закладів охорони здоров’я, організацію психологічної допомоги населенню.

 

Здійснює психопрофілактику серед людей груп ризику щодо розвитку психічних, психосоматичних та поведінкових розладів, психодіагностику, лікування і медико-психологічну реабілітацію пацієнтів з різними соматичними захворюваннями спільно з відповідними лікарями-спеціалістами, пацієнтів з різними видами психічних, психосоматичних та поведінкових розладів, надає їм медико-психологічну допомогу, в тому числі телемедичне консультування. Здійснює заходи з психопрофілактики професійного вигорання працівників закладу охорони здоров’я та пацієнтів. Надає медико-психологічну допомогу особам різного віку, які її потребують. Планує роботу та аналізує її результати. Керує роботою молодших спеціалістів з медичною освітою. Веде лікарську документацію, в тому числі в електронній формі. Бере участь в поширенні медико-психологічних знань серед населення щодо психогігієни. Дотримується принципів медичної етики і деонтології. Постійно удосконалює свій професійний рівень, в тому числі обов’язково проходить супервізії (професійну допомогу та підтримку, спрямовану на роботу з професійними труднощами, аналіз недоліків та удосконалення організації роботи) індивідуально або в групі.

 

Повинен знати: законодавство про охорону здоров’я та нормативно-правові акти, що регламентують діяльність органів управління і закладів охорони здоров’я, організацію психологічної допомоги населенню; основи права в медицині; принципи медичної етики і деонтології; права, обов’язки та відповідальність лікаря-психолога; медико-біологічні та клінічні науки на рівні лікаря-спеціаліста; основи психофармакології та психофармакокінетики; основні види і методи психотерапії, сучасні методи психодіагностики, психопрофілактики, лікування та реабілітації; клініку основних психічних, психосоматичних соматопсихічних розладів; загальні та спеціальні методи обстеження пацієнтів, трактування даних цих обстежень; загальну, клінічну та соціальну психологію, патопсихологію, нейропсихологію, основи етнокультуральних особливостей; засади проведення трудової, військово-лікарської та судово-психологічної експертизи; форми і технології дистанційної роботи; правила оформлення медичної документації, в тому числі в електронній формі; сучасну літературу за фахом та методи її узагальнення; правила та норми охорони праці, виробничої санітарії; засоби протипожежного захисту.

 

Повинен володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків відповідно до Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

 

Кваліфікаційні вимоги.

Лікар-психолог вищої кваліфікаційної категорії: вища освіта другого (магістерського) рівня у галузі знань “Охорона здоров’я” за спеціальністю “Медична психологія” або “Медична та психологічна реабілітація” або освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст (магістр) у галузі знань “Медицина” за спеціальністю “Медична психологія”. Проходження інтернатури за спеціальністю “Медична психологія”. У разі здобуття вищої освіти другого (магістерського) рівня у галузі знань “Охорона здоров’я” за спеціальністю “Медицина” або “Педіатрія”, або освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст (магістр) у галузі знань “Медицина” за спеціальністю “Лікувальна справа” або “Педіатрія” вимагається проходження інтернатури за однією з лікарських спеціальностей, крім спеціальностей стоматологічного, медико-профілактичного, лабораторного профілю, з наступною спеціалізацією за фахом “Медична психологія”. Безперервний професійний розвиток. Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) вищої кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом – понад 10 років.

 

Лікар-психолог I кваліфікаційної категорії: вища освіта другого (магістерського) рівня у галузі знань “Охорона здоров’я” за спеціальністю “Медична психологія” або “Медична та психологічна реабілітація”, або освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст (магістр) у галузі знань “Медицина” за спеціальністю “Медична психологія”. Проходження інтернатури за спеціальністю “Медична психологія”. У разі здобуття вищої освіти другого (магістерського) рівня у галузі знань “Охорона здоров’я” за спеціальністю “Медицина” або “Педіатрія”, або освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст (магістр) у галузі знань “Медицина” за спеціальністю “Лікувальна справа” або “Педіатрія” вимагається проходження інтернатури за однією з лікарських спеціальностей, крім спеціальностей стоматологічного, медико-профілактичного, лабораторного профілю, з наступною спеціалізацією за фахом “Медична психологія”. Безперервний професійний розвиток. Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) I кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом – понад 7 років.

 

Лікар-психолог II кваліфікаційної категорії: вища освіта другого (магістерського) рівня у галузі знань “Охорона здоров’я” за спеціальністю “Медична психологія” або “Медична та психологічна реабілітація”, або освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст (магістр) у галузі знань “Медицина” за спеціальністю “Медична психологія”. Проходження інтернатури за спеціальністю “Медична психологія”. У разі здобуття вищої освіти другого (магістерського) рівня у галузі знань “Охорона здоров’я” за спеціальністю “Медицина” або “Педіатрія”, або освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст (магістр) у галузі знань “Медицина” за спеціальністю “Лікувальна справа” або “Педіатрія” вимагається проходження інтернатури за однією з лікарських спеціальностей, крім спеціальностей стоматологічного, медико-профілактичного, лабораторного профілю, з наступною спеціалізацією за фахом “Медична психологія”. Безперервний професійний розвиток. Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) II кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом – понад 5 років.

 

Лікар-психолог: вища освіта другого (магістерського) рівня у галузі знань “Охорона здоров’я” за спеціальністю “Медична психологія” або “Медична та психологічна реабілітація”, або освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст (магістр) у галузі знань “Медицина” за спеціальністю “Медична психологія”. Проходження інтернатури за спеціальністю “Медична психологія”. У разі здобуття вищої освіти другого (магістерського) рівня у галузі знань “Охорона здоров’я” за спеціальністю “Медицина” або “Педіатрія”, або освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст (магістр) у галузі знань “Медицина” за спеціальністю “Лікувальна справа” або “Педіатрія” вимагається проходження інтернатури за однією з лікарських спеціальностей, крім спеціальностей стоматологічного, медико-профілактичного, лабораторного профілю, з наступною спеціалізацією за фахом “Медична психологія”. Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста з цієї спеціальності. Безперервний професійний розвиток.

Без вимог до стажу роботи.